Dijital Medya ve Girişimcilik Üzerine Yazılar

Menu & Search

2021’in En Çok Ziyaret Edilen Sitesi tiktok.com mu?

26 Aralık 2021

Birkaç gün önce gördüğüm bir tweette, “2021’s Most Visted Websites:” -typo tweetin sahibine ait- başlığında bir grafik yer alıyordu. Ve tabii kaynak yoktu. Tweete gelen cevaplara ve alıntılara baktım, garipsedim fakat önemsemedim, geçtim. Dün akşam saatlerinde ROIVANTATION programındaki Sosyal Medya Pazarlaması eğitiminden bir öğrencimin sorusu üzerine araştırmaya yöneldim.

Haberin kaynağını araştırdım, ilk olarak BBC’nin bir haberiyle karşılaştım ve kaynak olarak yalnızca bir cümle geçiyordu, blog yazısına linkli bir atıf yoktu.

Fakat bu işte bir terslik olduğunu düşünüyordum. Tüm dijital ihtiyaçlarımızın başlangıç noktası olarak konumlandırdığımız bir arama motoru olan Google, eğlence odaklı bir sosyal video platformunun gerisinde kalmıştı, tabii kaynaksız haberlere göre.

Araştırmaya devam ettim ve kaynağa ulaştım. İstatistiklerin kaynağı; Cloudflare’in bir blog yazısıydı. Fakat, tabii ki hatalı bir aktarım vardı. Bunun üzerine iki tweet paylaştım.

Blog yazısını okuduğumuzda anlaşılmayacak bir durum yoktu aslında, gayet açık bir şekilde belirtilmişti. Sadece kendi DNS çözücülerinden geçen trafik üzerinden tespit yapılmıştı. Ve sunum şekli “most visited websites” değil, “most popular domains” idi.

Manipülasyon mu, PR mı, teknoloji okuryazarlığından yoksun editör sorunu mu?

Cloudflare’in blog yazısı üzerine yapılmış BBC haberi, birçok haber sitesine de kaynak olmuş, güvenilir addedilerek yayılmıştı. Gazetecilikte teknoloji okuryazarlığının ülkemizde bir hayli geride olduğunu gözlemliyorduk fakat bu örnekte BBC’yi görünce oldukça şaşırdım.

Bunun üzerine birkaç soru aklıma geldi. Bu bir manipülasyon mu, TikTok’un PR stratejisine dayanan bir çalışma mı, yoksa teknoloji okuryazarlığından yoksun editör sorunu muydu?

Resmi bir açıklama, teyit ya da tekzip gelene kadar bu soruya vereceğimiz her cevap, yorumdan öteye gitmeyecektir. Sizce hangisi?

Mustafa Alkan
Related article

Niçin Medium’da Yazıyorum?

Bugün bir arkadaşımın sorusuna verdiğim cevabı biraz daha toparlayıp, sizlerle…

Sosyal Ağlarda Güvenliğiniz İçin Tavsiyeler

Dijital dünyada paylaştığımız veriler arttıkça, bu veriler daha anlamlı hale geliyor.…

Onlar Her Şeyi Düşünür (MÜ?)

Başlıkta tek bir firma ismi vermek doğru olmazdı, bu sebeple…

Discussion about this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Type your search keyword, and press enter to search