Bir Sayfa Seçin

Girişimciler ve girişimciliğe özenenler arasında son günlerin popüler konusu, Başka Bir Şey videoları. Baş rolde Kadir Köymen yer alıyor, yaptıkları işlerden bahsediyor, işleyişlerindeki aykırılığın kattığı değerleri öne çıkarıyor, iyi prodüksiyonla da video hazırlıyorlar. Bugüne kadar çektikleri videoları ben de heyecanla izledim, bundan sonrakileri de muhtemelen heyecanla izleyeceğim. Fakat, yazımda herkes gibi “Başka Bir Şey” ekibini övmek yerine, bir parça analiz ve kendimizi konumlandırmamız hakkındaki düşüncelerimi dile getireceğim.

Öncelikle Kadir Köymen ve ekibine tüm samimi dileklerimle tebriklerimi iletiyorum. Olmaz denilen bir yerde, Ankara’da, aykırı bir kafa yapısıyla güzel işler çıkartıyorlar. Videolarını ilk izlediğimde, ofislerini ziyaret etmek istedim fakat ilerleyen videolarda gördüm ki, ofislerini gereksiz yere ziyaret, onları üretmeye çalıştıkları değerlerden yarım saat dahi olsa uzaklaştırmak anlamına gelir. Ziyarete gitsem, ne ben onlara hoş sohbetten fazla değer katabileceğim, ne de onlar bana… Onların bana katabileceği değer, belki bakış açıları ve heyecan olabilir, bunu da videolarında görebiliyorum, karşılığında da onların tanınmasında payıma düşen katkıyı sağlıyorum.

Dün genç bir kardeşimle Başka Bir Şey‘den bahsederken, bu ekip ile kendisi arasında uçurum var gibi ifadeler kullandığını gördüm. Bizi heyecanlandıran, farklı adımlar atanlara karşı bazen hayranlığımız, sağlıklı düşünmemizi engelleyebiliyor. Bahsettiğim genç kardeşimin, iki şirket kurduğunu, sayısız projesi olduğunu, bunlardan öne çıkan birkaç tanesini hayata geçirdiğini, birçok yarışmada ödüller aldığını ve olumsuzluklar adına da birçok tecrübesi olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Hem de bunları, neredeyse tek başına + parçalı ekiplerle elde ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. Hal böyle iken, Başka Bir Şey ekibini öyle yüksekte görüyor ki, kendi değerlerini unutmuş sanki.

Biraz konuştuk ve kendine gelmesini sağladım. ‘Onlar da insan’ ifadesini, somut örneklerle anlattım. Kendisinin başarılarını ve başarısızlıklarını hatırlattım, bunlar hikayeye dökülmeyince bu kadar havalı gözükmese de, Başka Bir Şey ile aralarında uçurum olmadığını fark etti.

Başka Bir Şey videolarını izleyip de etkilenmeyen birisi yoktur herhalde. Sorun şu ki, aranızda en az onlar kadar iyi işler yapan arkadaşlar var ve farkında bile değiller. Yeni medya dünyasında ‘hikaye/sunum’ sattırıyor artık. Siz de geriye dönüp bir bakın, hikayenizi yazın ve uygun şekilde sunun. Göreceksiniz ki, size de hayran olan çok kişi olacak, sizinle tanışmak isteyecek ya da sizin açtığınız yoldan ilerleyecek.

Başka Bir Şey, farklı bir vizyona sahip, iyi işler üreten bir ekibin videoları. Bugün için en iyisi bu olabilir, yarın daha iyisini belki de siz üreteceksiniz. Dün Başka Bir Şey yokken en iyi sistem farklıydı, yarın bambaşka bir sistem daha iyi olabilir. Daha iyisini yapmak için, ortak amacımız olan değer üretmek için düşünmeye, çalışmaya devam. Yarının sistemini ben kuracak olursam, bu yazımı hatırlarsınız. Siz kuracak olursanız, ben size bu yazımı hatırlatacağım.

Kalın sağlıcakla, umutla, gayretle…