Bir Sayfa Seçin

Ağustos ayından bugüne kadar hafta sonları ve birkaç tatil günü hariç her gün blog yazdım. Herhangi bir ortamda konusu geldiğinde bu durumu gururla söylüyorum. Gururla söylüyor olma sebebim, düzenli içerik üretmenin zorluğundan kaynaklanıyor. Bu istikrarım karşısında tebriklerini ileten arkadaşlarımın ilk sorusu, kazanımlarım oluyor. Bu kadar zorlu bir disiplinle blog yazıyor olmamdan dolayı edindiğim kazanımları merak etmelerine elbette şaşırmıyorum. Başlarda umutla başladığm bu serüvende, şimdi inançla ilerliyorum. Çünkü, aldığım geri dönüşler oldukça mutlu ve motive ediyor, yeni kazanımlara olan inancımı artırıyor. Blog yazmanın faydalarını başlıklar halinde anlatmaya çalışacağım.

Disiplin Kazanırsınız

Eğer düzenli blog yazıyorsanız, en büyük kazanım, disiplindir. Her yerde ve her zaman başarı için en temel gereklilik, disiplindir. Bu kazanım sayesinde, kalan ömrünüzde büyük başarılara imza atmanız muhtemeldir. Bahanelerin ardına sığınıp, disiplini gözardı etmenizi tavsiye etmem. Disiplin elde etmeye çalışırken en çok zorlandığım konu, aile oldu. Ne aileden vazgeçebilirsiniz, ne de disiplinli olma sürecini yarı yolda bırakabilirsiniz.

Sebat Etmeyi Öğrenirsiniz

Kısa zamanda büyük geri dönüşler bekleyip, hayal kırıklığına uğrayan bizlere bir diğer büyük kazanım, sebat etmek olarak karşımıza çıkıyor. Maymun iştahlılığı bırakıp, uzun vadede büyük kazanımlar elde edebileceğimizi gösteriyor. Teknoloji çağının getirdiği bir sorun mudur bilmiyorum fakat artık daha hızlı yaşıyor, sonuçları da hızlı almak istiyoruz. Bir emek sonucu elde edilen başarılar ise hızla değil, süreç dahilinde ortaya çıkıyor. Sabırla sebat etmenin sonucu, bizi başarıya sürüklüyor.

Paylaştıkça Mutlu Olursunuz

Yeni öğrendiğiniz ya da daha önceden bildiğiniz bir bilgiyi, insanlarla paylaşıyor olmanın hazzı, tarifsiz diyebilirim. Bir lokma ekmek yerken, onu paylaşarak yemenin verdiği hissiyatı biliyorsanız, bilgi ve deneyim paylaşmanın verdiği mutluluğu daha iyi anlayabilirsiniz. Amacınızın bir köşesinde “insanlığa fayda” varsa, paylaşmak sizin için daha büyük bir anlam taşır. Yalnızca bir karşılık bekliyor dahi olsanız, karşılık almanıza katkı sağlayacağına inandığınız bir konuda çalışma yapmak gibi olacaktır, paylaştıkça kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Bilginiz Yerleşir

Özellikle bilgi temelli blog yazılarının size katkısı, bilginizin zihninize yerleşmesi anlamına gelir. Bildiğiniz bir konuyu sözlü ya da yazılı anlatmak, sizin de öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Gelen geri bildirimlerle yeni şeyler öğrenecek, bilginizi de güncelleme fırsatı bulacaksınız demektir.

Yeni Şeyler Öğrenirsiniz

Düzenli blog yazmanın bizi zorladığı şeylerden birisi de, düzenli olarak konu bulma gayretidir. Her an, her yerde yeni şeyler öğrenmeye meraklı olursunuz. Daha çok araştırır, daha iyi dinler, daha farklı bakış açılarından gözlemlersiniz. Kendinizi geliştirmenin bin bir yolundan birisine girmiş olursunuz.

Yeni İş Bağlantıları Kurarsınız – Dostluklar Edinirsiniz

Sektörel bir blog yazmak, yazdığınız konularda söz sahibi olduğunuzu gösterir. Böylelikle, yeni iş bağlantıları edinmeniz, sürecin devamındaki normal bir olaydır, şaşırmak yerine kabullenmenizi tavsiye ederim. Bir de, aynı sektörde olduğunuz halde birbirinizden habersiz olduğunuz dostluklar kurabilirsiniz. Özel görüşmelerle bilgi paylaşımı sağlayarak, hem kendinize hem yeni dostlarınıza yeni şeyler katabilirsiniz.

Marka Olabilirsiniz

Kişisel markanızı içeriklerle besliyor olabilirsiniz ya da yeni bir marka oluşturup, bu markayı blog yazılarınızla destekleyebilirsiniz. Arama motorları üzerinden gelen organik ziyaretçilerde marka bilinirliği elde edebilirsiniz. Blog yazılarınızı uygun gruplarda paylaşarak, hedef kitlenizin ayağına gidip, kendinizi tanıtma fırsatı elde edersiniz. İçeriğiniz, yeterli düzeyde değerli görülürse, isminize/markanıza önemli derecede olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Blog yazmanın faydaları yazmakla bitmez, şimdilik önemli gördüğüm başlıkları açıklamaya çalıştım. Önemli gördüğüm yeni başlıklar fark edersem, ikinci bir yazıyla tekrar karşınıza çıkarım. Sizin eklemek istedikleriniz varsa, yorumlayabilirsiniz.