Bir Sayfa Seçin

Dünkü yazımda Sosyal Ağlardaki Sahte Hesaplara Karşı Ne Yapılmalı? sorusuna cevap vermiştim. Dünkü yazımın belki de devamı niteliğinde olacak bu yazımda, madalyonun öbür yüzünü anlatmaya çalışacağım. Bir fan sayfası nasıl oluşturulur, kapattırmaya maruz kalmadan nasıl işletilir? sorusunun cevabını vereceğim. İyi niyetle kullanılmasını ümit ederek konuya geçeyim.

Bir markanın ya da ünlünün hayranı olabilirsiniz. Sosyal ağlarda hayranı olduğunuz marka ya da ünlü hakkında bir profil oluşturmak istediğinizde, öncelikle iyi niyetle bu yola çıkmanız gerekiyor. Çünkü en küçük bir art niyet sezildiğinde, kapattırma başvurusu yapan kişiler bu açığınızı kullanarak, oluşturduğunuz bu profili kapattırabilir.

Fan hesabı oluşturacağınız markanın marka tescili varsa, işiniz biraz daha zor diyebilirim, tescilli olan her şeyden uzak durmaya çalışın.

Hesap ismi seçerken, fanı olduğunuz markanın adını direkt olarak kullanamazsınız. Hesap isminde bir ek olmalı, sahte, parodi, fan, hayranları, paylaşımları, capsleri, resmi olmayan, unofficial vb. Aynı şey kullanıcı adı için de geçerli.

Profil fotoğrafında markanın logosunu kullanamazsınız, kullanırsanız kapatılma için koz vermiş olursunuz. Yine aynı şekilde kapak görseline de dikkat etmelisiniz. Kapak görselinde hesabın resmi olmadığını belirtirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Paylaştığınız içerikler, resmi hesapta paylaşılan içeriklerle aynı olmamalıdır. Hatta iletişim dilinizde resmi hesap gibi cümleler kurmamalısınız. Aksi takdirde, “içerikler kendisininmiş gibi paylaşım yapıyor” gibi yaklaşımlarla şikayetler oluşturulabilir, dikkat etmekte fayda var.

Oluşturduğunuz sosyal profilin bio kısmında resmi sayfaya yönlendirmeniz, profilin sağlığı açısından önem arz ediyor.

Olayın temelinde, markanın ticari haklarına ve itibarına zarar vermiyorsanız, fan sayfası yönetebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim kriterlere dikkat ederseniz, yönettiğiniz fan hesabının kapatılma riskini minimuma indirmiş olursunuz. Kapatılsa/askıya alınsa bile itiraz etme hakkınız olur. %100 ifadesini kullanmıyorum, çünkü sosyal mecraların politikaları her an değişebiliyor.

Art niyetli bir davranışa örnek vermek istiyorum. Dizilerimizden birisinin sosyal medya yöneticisi, bir sorun yaşadıklarını iletti. Yaşadıkları sorun, sahte bir instagram hesabı sahibi, dizi setine geliyor, izinsiz fotoğraf çekiyor, set çalışanlarını ve oyuncuları rahatsız ediyormuş. Uyarmalarına rağmen aynı davranışlarına devam etmiş. Ben de bu sahte hesabın kapatılmasını sağladım, çünkü haklı gerekçelerim vardı.

Başka bir dizimiz için ise, dizimizin hayranlarından birisiyle bir fan sayfasını işletmeye başladık. Resmi sayfadan daha esnek kuralları olan, daha samimi bir sayfa oldu, geri dönüşler de oldukça güzel oldu.

Fan sayfaları, kullanıcıları aldatmak temelinde kurgulandığında itibarınıza ve dolaylı olarak ticari haklarınıza zarar verebilir. Eğer böyle bir amaç yoksa, fan sayfalarının yayına devam etmesine müsaade edebilirsiniz.