Bir Sayfa Seçin

Başlık, startup’ınıza gelen milyon dolarlık satın alma teklifini reddetmek olarak anlaşılabilir. Benim üzerinde konuşmak istediğim konu ise, startup’ınızın değerinin çok üstünde bir değerlemeye sahip olmasını sağlayacak yatırımlar.

Yakın zamanda izlediğim Silicon Valley dizisi, her girişimcinin ilk olarak izlemesi gereken dizilerden birisi diyebilirim. Bu diziden yaptığım belki de en önemli çıkarım ise, “olduğundan yüksek değerleme ile sonuçlanacak yatırımlar” üzerine oldu. Konu şöyle geçiyor: Dizide geçen startup’a piyasadaki en büyük yatırım teklifi geliyor. Startup’ın CEO(?)’su, bu teklif karşısında son derece mutlu oluyor. Neredeyse teklifi kabul etmek üzereyken, yatırımcının asistanı, -arkadaşlıkları gereği- teklifi reddetmesini tavsiye ediyor ve birkaç gerekçeyi ve örneği anlatıyor. Söylediği şey öz olarak, “eğer bu teklifi kabul edersen ve beklenen süre sonunda bu değerlemeden fazla bir değer üretemezsen, iflas edersin” oluyor. Bu tür yatırımların, büyük oyuncuların küçükleri yok etmek için yaptıkları bir oyun ya da kendi aralarındaki kapışmanın sonucu olduğunu söylüyor.

Dizide anlatılan düşünceye ek olarak, yatırımcının girişimciyi tanıyamaması ya da girişimcinin kendini olduğundan fazla göstermesi sonucu da gerçekleşmiş olabileceğini söyleyebiliriz.

Standart olarak bir startup’tan piyasanın, hisse sahiplerinin ve diğer herkesin beklediği şey, her geçen gün üzerine bir şey katmasıdır, değerlemesini küçük de olsa sürekli artırmasıdır. Eğer bir anda yüksek bir değerlemeye çıkıp, bu değerlemeden hiçbir şekilde daha yükseğe çıkamıyorsa, demek ki yanlış bir değerleme sonucu bu noktaya gelmiştir ve hak ettiği yere dönmelidir. Eğer doğru bir küçülme işlemi gerçekleştirmeyi başaramazsa, sonuç iflas olacaktır.

Rakamların büyüsüne kapılıp ‘startup’ınızın değerlemesinin olması gerekenden yüksek olmasını kabul etmek, geleceğinizi karartmaya yetecektir. Çünkü bir sonraki aşama için gerekli plan, iş gücü, fikir ve yeterli know-how’ınız yoktur. Kondisyon eksiği olan bir futbolcu gibi istenileni veremezsiniz, 90 dakikayı tamamlayamadan oyundan çıkmak zorunda kalırsınız.

Görüşlerimi eleştirmek ya da görüşlerime katkı sağlamak isterseniz, yorumlarınızı bekliyorum.