Bir Sayfa Seçin

Bugün, hayli yoğun, yüksek tempolu, bol adrenalinli bir gün oldu benim için. Öğleden sonraya kadar neredeyse mola vermeden çalışmıştım, bir ara “nefes alır gibi” oldum ki, telefonların yağmaya başlamasıyla geçti, gitti. Arayan herkes, Twitter hesabının kilitlendiğini söylüyordu. Kurumun birçok Twitter hesabının aniden kilitlenmesi, planlı bir saldırı olduğunu düşündürdü, arayanların da söylemleri bu yönde olunca, psikolojik olarak hazırlanmıştım. Kısa sürede birkaç hesabın düzelmesini sağlayınca, saldırı olmadığı kanaatine vardım. Fakat, gelen her “Şifre Sıfırlama” e-postasını birkaç kez kontrol ettim.

Twitter hesabının kilitlenmesiyle ilgili oldukça büyük bir tecrübe yaşamış oldum. Bu süreci sakin kalarak ve arayanları sakinleştirerek yürütmüş olmak, beni en çok mutlu eden konuların üst sıralarında yer buldu.

Twitter Hesabı Kilitlenmesi Ne Demek?

Hesabınız açıkken, zaman akışınızın en üstünde, “Hesabınız Kilitlendi” başlığında, uzunca açıklamalı bir görsel çıkıyor ve kilidi açmak için şifrenizi sıfırlamanızı söylüyor. Eğer “Şifre Sıfırlama” işlemi gerçekleştirmezseniz, Tweet gönderemiyor, Beğeni/RT vb. işlemleri gerçekleştiremiyorsunuz. Uyarı metninin altında “Şifre Değiştir” butonu mevcut, butona tıkladığınızda ise e-posta adresinize bir link gideceği yazıyor. Böyle bir aşamadan geçmediyseniz, e-posta kutunuza gelen postaları dikkatle almamalı, güvenmediğimiz e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan kaçınmalısınız.

Hesabın Kilidi Nasıl Açılır?

Hesabın kilidinin tek açılma yöntemi, e-posta kutunuza gelen “Şifre Sıfırlama” mailine tıklamaktır. Bunun dışında cep telefonu doğrulama vs. hiçbir işlem, hesabın işleminin açılmasını katkı sağlamayacaktır. Eğer e-posta kutunuza erişiminiz yoksa, Twitter hesabınıza şifrenizle giriş yaptıktan sonra ilk iş, yeni bir e-posta tanımlamak olmalıdır.

Şifre Sıfırlama sürecini, sorun yaşadığınız bilgisayarda çözmeniz biraz zor. Bu sebeple, bulduğum alternatif çözümü denemenizi öneriyorum. Telefondan ya da tabletten, sorun yaşadığınız ağ üzerinden değil, farklı bir ağdan bağlantı kurularak, süreç yönetilebilir. Yani, “Şifre Sıfırlama” adımlarının tamamını -e-posta hesabına gelen Sıfırlama Linki’ne tıklama dahil- telefondan ya da farklı bir ağdan yapmanızı tavsiye ediyorum.