Bir Sayfa Seçin

Geçtiğimiz günlerde takip ettiğim arkadaşlardan birisinin başına gelen, bugün ise detaylarını öğrendiğim başka bir arkadaşımın başına geldi. Yaşanan bir hesap çalma işleminin ekran görüntülerini, bu işlemden korunma yollarını ve olası bir hesap çalınma durumunda yapacaklarınızı anlatacağım.

İlk olarak bir arkadaşınızdan DM geliyor. “Size özel olusturulan baglantıdan hesabınızı güvene alın aksi taktirde hesabınız askıya alınacaktır.-> q-twitter.gq/?(rastgele sayılar) Twitter Inc.”

Bu mesajı DİREKT SİLMELİSİNİZ. Eğer inanıp da linke tıklamanız halinde, Twitter görünümünde bir sayfa açılıyor.

Bu sayfayı DİREKT KAPATIN. Yine kapatmadınız ve bilgilerinizi kullanarak giriş mi yaptınız? İşte o zaman, hesap bilgileriniz elden gitmiş oluyor. İlk olarak yaptıkları şey, hesabınızın kullanıcı adını TwItter12345 gibi bir kullanıcı adıyla değiştirmek, sonra profil fotoğrafınızı ve bilgilerinizi Twitter Türkiye hesabı gibi değiştirip, Twitter Türkiye gibi içerikler paylaşmak oluyor. Kullanıcı adına da dikkat, i/ı harfi yerine küçük L harfi kullanılmış.

Bu tür bir durumla karşılaşmamak için yapılması gerekenleri yukarıda belirttim. Son olarak, twitter.com adresine girdiğinizde görmeniz gereken satır, aşağıdaki gibi olmalıdır. Aksi takdirde hiçbir sayfada kullanıcı adı/şifre girmeyiniz.

Hesabınızı Kurtarmak İçin Ne Yapmalısınız?

Bu şekilde hesabınız elden giderse, yapmanız gerekenleri yazayım.

Öncelikle sakin olun, panik olmanız halinde her şey daha büyük bir çıkmaza girebilir. Bu yöntemle ele geçirilmiş hesaplarda bir şansımız var ki, şifremizi değiştirmemiş oluyor.

  • Hesabınız, herhangi bir cihazda açık ise, şifrenizi Ayarlar’dan değiştirebilirsiniz. Hesabınız açık fakat telefon/tablet vb. cihazdan değiştiremiyorsanız, hesabınızın “değiştirilmiş kullanıcı adını” öğrenip, bilgisayardan “değiştirilmiş kullanıcı adı” ve kullanmış olduğunuz şifrenizle giriş yapabilirsiniz.
  • Eğer hesabınız herhangi bir yerde açık değilse, Twitter Şifre Sıfırlama adresine gidip, hesabınızda kullanmış olduğunuz e-posta adresini girerek, şifre sıfırlama işlemi başlatabilirsiniz. E-posta adresinize gelen şifre sıfırlama linkine tıklayıp, yeni şifre oluşturarak hesabınızı açtıktan sonra hemen kullanıcı adınızı da eski haline getirmelisiniz. Daha sonrasında ise izin vermiş olduğunuz uygulamaları gözden geçirmenizi, hatta e-posta hesabınızın da şifresini güncellemenizi tavsiye ediyorum.
  • Eğer şifreniz de değiştirilmiş ise, direkt e-posta adresinizle Twitter Şifre Sıfırlama işlemi başlatmalısınız.
  • Twitter ve diğer sosyal mecralardaki hesaplarınızı korumak için Sosyal Medyada Güvenlik yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Herhangi bir sorunuz olursa, benimle direkt iletişim kurabilirsiniz.