Dijital Medya ve Girişimcilik Üzerine Yazılar

Menu & Search

Yeniden Doğmak…

29 Haziran 2020

Yeniden doğmak mümkün değil belki… Bununla birlikte, radikal değişikliklerle yenilenmek mümkün. Albert Einstein; aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemeyi delilik olarak nitelendirmiş. Ben de bu yaklaşımdan hareketle, hayatımda büyük değişiklikler yaptım.

Yeni İş

TRT‘den ayrıldıktan sonra bir yıl çalıştığım Tarnet‘ten bir teklif üzerine ayrıldım. Yalnızca teklifi değerlendirmek değil, amacıma/vizyonuma daha uygun bir ortama geçmek istedim. Çalıştığım süre içerisinde güzel dostluklar, büyük tecrübeler, farklı vizyonlar edindim. Tarıma bakış açım değişti, bu alanda fikirler üretmeye, yeni iş bağlantıları edinmeye başladım.

ATF Stüdyoları‘nın birlikte çalışma teklifini kabul ettiğim için mutluyum, gelecekten daha çok umutluyum. Dijital ve çocuk kavramlarının birlikteliğinde bugün ve yakın geleceğe dair ciddi sorunlar görüyordum, sürdürülebilir ve etkili çözüm üreten vizyona sahip bir ortama dahil olmak, yaşama sevincimi bile artırdı diyebilirim.

Yeni Ev

İki yıldır ikamet ettiğimiz evin satılacak olmasıyla birlikte taşınma sürecimiz başladı. Satılacak olması, ev ile ilgili yaşadığımız sorunlardan kurtulmamıza vesile oldu. Yorucu bir taşınma süreci sonrasında eski evle ilgili ne kadar bunaldığımızı fark ettik.

Yeni Araba

Bir arkadaşımın vesilesiyle sahip olduğum düşük segment bir arabamız vardı. Sanayinin yolunu bir hayli öğretmişti. Onu satıp, kardeşimin vesilesiyle sanayiden biraz daha uzak kalabileceğimiz bir arabamız oldu, elhamdülillah.

Yeni Saçlar

Değişimi iliklerime kadar hissedebileceğim bir değişiklik yaptım. Saçlarım toplu olduğunda ne kadar uzun olduğu fark edilmiyordu fakat ben biliyordum. Şimdi “yıka ve çık” diyebilecek kadar kısa bir saçım kaldı.

Yeni Rutinler

Fotoğraf çekmeye daha fazla odaklanmaya başladım.

Toprak ile haşir neşir olmaya henüz başladım.

Günlük yürüyüşlerime tekrar başlıyorum.

Yazmaktan uzaklaşmıştım, geri dönüşüm güzel olacak inşallah.

DigitalTouch serisine başlamıştım, bu başlangıcın da benim için yenilenmenin parçası olduğunu fark ediyorum şimdi. Taşınma sürecinde ara vermek durumunda kaldım, bugün itibariyle yeniden başlıyorum inşallah.

Çevremde çok tuzlu tüketim üzerine markalaşmıştım neredeyse, şimdi ekstra tuz kullanmadan hayatıma devam etmeye alıştım. Bir şeyin ne kadar tuzu varsa, o kadarla devam ediyorum, tuzsuz ise -birkaç istisna hariç- tuz eklemiyorum.

Yeni Bilgiler

Bilmediğim bazı teknik konulara yöneldim. Bunun için ortam sağlayan bir şirketiniz de olmalı, sizin hevesiniz de olmalı. Bizde ikisi birleşince ortaya güzel bir sinerji çıktı elhamdülillah. Yeni şeyler öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Bu arada, bir de araya “Fotoğrafçılık Eğitimi” sıkıştırdım.

Ankara Üniversitesi – Gazetecilik Bölümü öğrencisi olarak, derslerimi biraz ihmal etmiştim. Artık ihmal etmeler geride kalıyor inşallah. Mühendislikten iletişime geçiş yeterince radikal bir adımdı, şimdi iletişimdeki bilgi ve kağıt parçalarımı artırma gayretim sürüyor.

Yeni Ortaklıklar

Resmi olmayan bazı ortaklıklar vardır, menfaat beklentisi olmayan… Ortağının canı yandığında senin daha fazla canın yanar, ortağın mutlu olduğunda sen daha mutlu olursun. İşte bu minvalde yeni ortaklıklar kurdum. Ortaklarımın başarıya ulaşması için elimden gelenden fazlasını yapmaya gayret ediyorum, bu süreçlerden de oldukça mutluyum.

Yaş kemale erdi, doğum günümü milat olarak seçtim. 🙂 İnşallah çok güzel süreç ve sonuçlarla devam edip, bu sonuçlardan elde ettiğim deneyimleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Article Tags
Mustafa Alkan
Related article

Özür Dilerim

Bu iki kelimeyi bir arada kullanmak, çoğu insan için kolay…

Girişimci Ruhun Prangası: Bürokrasi

10+ yıllık çalışma hayatımda özel sektör, kamu kurumları ve kurumsal…

Discussion about this post

  1. emine kayabaşı dedi ki:

    rabbim yolunu açık etsin kardeşim senin mutluluğun benim mutluluğum okurken duygulandım rabbim rızkını bol imanını gür versin kadeşim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Type your search keyword, and press enter to search