Bir Sayfa Seçin

Bugünün konusunu ve başlığını eşim belirledi. Yaşadığım bir olayı kendisine anlattım, blogumda yazmamı tavsiye etti.

Yaşadığım olay, insanların iletişim ile değil de, emir/talimat üzere çalışmayı alışkanlık haline getirmesiyle alakalı. Bana bağlı olarak çalışan kim olursa olsun, onlara emir vermekten her zaman kaçındım, yapılması gerekenleri talimatla değil, gereklerini hissettirerek iletişim yoluyla uygulamalarını sağladım, bugünden sonra da bu tavrımı devam ettirmeyi istiyorum.

Yapılması gereken bir işi emir ile yaptırmak, işi yapacak kişinin motivasyonunu olumsuz etkiler. İşi “yapmış olmak için” yapar, verimli bir sonuç beklemek ise bir parça hayalden ibaret olur. Çalışanlarınızla kuracağınız doğru iletişim, suistimalden çok iş verimliliğini ortaya çıkarır. İşi sevdirmek, yapılması gereken işlerin gereklerini hissettirmek, işlerin doğru zamanlama ve yöntemlerle gerçekleştirilmesini sağlamak, iyi bir yöneticilik duruşudur.

Kurallar ve talimatlar, sınırları belirlemelidir. En verimli sistem, en az kural ve talimatla yürüyen, emir/direktif almadan işleri yürüten personele sahip, gerektiğinde inisiyatif alabilen personellerin olduğu bir sistemdir desem, yanlış olmaz diye düşünüyorum. Bu çıkarımı, denklemin tersini çok tecrübe ettiğimden yapabiliyorum.

Bir şirketin personelinin sosyal medyayla entegre olması zaman alacaktır. Birkaç talimatla ya da üç-beş kuralla sosyal medyada başarı beklemek doğru değildir. Öncelikle iletişim kurmayı, doğru iletişimin gereklerini, sosyal medya dinamiklerini ve hatta mecraların kendi dinamiklerinin öğrenilmesi gerekiyor. Danışmanlık veren kişinin de şirketi ve personeli tanıması, bu sürecin başarıya ulaşması için elzem bir durumdur. Personelin sosyal medya okur-yazarlığını öğrenmesiyle birlikte, sosyal medyada atılacak adımlar da yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Bahsi geçen şirketi izah etmek gerekirse, bir radyo ve programcıları ya da dergi/gazete ve yazarları olarak düşünülebilir. Yoksa, perakende sektöründen bir marka için bu aşamalar anlamsız olacaktır.

Sosyal medya, kesin kuralları ve keskin sınırları olmayan bir dünya olması nedeniyle, emir/talimat yerine iletişim temeli üzerine bina edilmeli, sosyal medya ile ilgili alınacak kararların temelinde hukuktan önce sosyal medyanın dinamikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde, yapılan çalışmalardan elde edilecek sonuçlar, hiçbirimizi memnun etmeyecektir.