Bir Sayfa Seçin

Bir kişiyi işe alırken ya da bir şirketle iş anlaşması yapmadan önce, referanslarına bakarız. Referansın marka değerinin ve iş hacminin büyüklüğü, kalite algısı, vb. kriterlere göre karşımızdaki kişiyi ya da firmayı değerlendiririz. Bu değerlendirmenin sonuca etkisi bir hayli fazladır. Peki, referansları teyit ediyor muyuz? Yazımın devamında, yaşadığımız birkaç problemden bahsedeceğim ve tavsiyelerim olacak.

Büyük markalar, yüksek oranda suistimale açık durumdadır. Bunu, çalıştığım kurum olan TRT’den biliyorum. Nerede yeni filizlenen bir şirket varsa, referanslarında TRT görmeniz muhtemeldir. Bu referansların, her zaman doğruyu yansıtmadığını bilmenizi isterim. Nasıl mı? Şöyle ki, bizimle hasbelkader kısa bir süre çalışmış bir kişi ya da firma, referanslarına markamızı eklemekten çekinmiyor. Kimsenin bizi arayıp, durumu teyit edeceğini düşünmüyor. İşte bu yazımda, bu teyit işlemini tavsiye ediyorum.

Bir firmayla çalışmış olmamız, ondan %100 memnun kaldığımız anlamını taşımıyor. Hazırladığımız şartnameye uygun bir teklifle işi almış ve işi yüzüne gözüne bulaştırmış olabilir. Böyle firmalardan bir tanesinin kurucusu, şu anda ortalarda “TRT’ye iş yaptım” ifadeleriyle caka satarak, iş almaya çalışıyormuş. Buradan kişi ya da firma ismini vermek tabii ki doğru olmaz. Sizlere tavsiyem, özellikle biz olmak üzere, herhangi bir kurumu/firmayı referans gösteren bir şirketi, mutlaka referans gösterdiği kuruma/firmaya sorun. Kurumlarda bu sorunun cevabını almanız biraz zor olabilir fakat sonuna kadar uğraşırsanız, bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde ise sözüm ona Sosyal Medya Danışmanı sıfatını Twitter’e koyan arkadaş, birkaç kanalımıza birden danışmanlık veriyormuş (!). Tabii ki doğru değil, her kanalımızın ve programımızın ayrı içerik editörlerimiz bulunmakta, hesapların tamamında yapılacak herhangi bir değişiklikten ise ben sorumluyum. Bu tür davranışlara nasıl cesaret ediliyor, bilmiyorum. Yakın zamana adar Twitter profilimde dahi TRT yazmıyordu, ta ki yukarıda bahsettiğim arkadaşı görene kadar. Kainat boşluk kabul etmiyor işte, ben yazmayınca, birileri boşluğu doldurmak istemiş. Böyle bir boşluk oluşmaması için bilgilerimi derhal güncelledim.

Uydurma referans bilgileriyle gelen hiç kimseye sistemlerinizi emanet etmeyin, temkinli davranın. “Sizi sorabileceğimiz kim var?” sorusuna ise, kendinizden emin bir şekilde birkaç isim sıralayabilmelisiniz.

Sahte diplomayla doktorluk yapanları dahi gördükten sonra, bir tane logoyu internet sitelerine koyunca büyük bir markayı referansı olarak gösterebileceğini sananlara, ancak hep birlikte ders verebiliriz.