Bir Sayfa Seçin

Girişimcilikte başarı, sonuç odaklı olmamalıdır. Aslında bunu hayatımıza da uygulayıp, elde edemediğimiz sonuçlarda kendimizi başarısız addetmek yerine, elinden geleni yapmış olmanın rahatlığıyla mutlu olmak, hedeflediğiniz sonuca gitmeyen bir yol daha öğrenmiş olmayı kazanım olarak görmek gerekir. Yapılan her bir hata, fırsata dönüşebilir. Hatalardan ders çıkarmak ve daha büyük hataların önüne geçmek de bir fırsattır, hata ile girilen yolun daha kestirme ve kolay çıkması da fırsattır.

Girişimciler için en büyük fırsatlardan birisi de network oluşturabilmektir. Network, Türkçe’ye “çevre” olarak çevrilebilir. Tam karşılığı olmadığını düşündüğümden kelimeyi aynen kullanmayı tercih ediyorum. Girişimci olmanın network oluşturmadaki avantajını anlatmaya çalışacağım.

Network elde etmek için etkinlikten etkinliğe gitmek çözüm olmaz. Gidersiniz, görüşmek istediğiniz kişilerden belki bir kartvizit alırsınız, belki birkaç dakikasını çalarsınız, fazlası olmaz. Tekrar görüşmek isteseniz, hatırlanmazsınız. Kalıcı olmak için bir sıfatınızın olması gerekir. Eğer bir iş adamı ya da alanında parmakla gösterilecek kadar uzman bir kişiyseniz, bu yazıyı okumanıza gerek yok zaten. 🙂 Böyle birisi değilseniz, muhatap alınmak ve hatırlanmak için girişimciliği kullanabilirsiniz.

Girişimci olmanızın avantajı, sıradan insanlardan farklı olarak alanınızdaki kişilerle direkt konuşabilirsiniz. Anlatacağınız ya da soracağınız bir şeyi öne sürerek 2 dk rica edebilirsiniz. Bu 2 dakikalar, bir görüşmeye dönüşebilir, samimi bir iletişimi beraberinde getirebilir.

Girişimcilik bir süreçtir ve bu süreçte hedefe ulaşabilme ihtimaliniz değil, girişiminizin amacına olan inancınız, heyecanınız önemlidir. Kurduğunuz network iletişiminde, inancınız ve heyecanınız sayesinde hatırlanırsınız.

Üzerinde çalıştığınız girişiminiz olumsuz bir netice elde ederse, dünyalar başınıza yıkılmasın. Başarılı girişimcilerin hikayelerinde, önce olumsuz sonuçlanan girişimler yer alır. Olumsuz sonuçlanan bu girişimleri sırasında edindikleri network, yeni girişimlerini yükseltmede katkı sağlar.

Ulaşamayacağınızı düşündüğünüz kim varsa girişimci kimliğinizle şansınızı zorlayın, kapıların açıldığına şahit olacaksınız. Eğer ısrarla kapıları kapatan birisi varsa, belki de ulaşmaya çalıştığınız kişi, sizin için doğru kişi değildir, tekrar düşünün.