Bir Sayfa Seçin

Genç bir girişimci kardeşime tavsiyeler verirken imkansız kelimesi dikkatimi çekti. Kelimeyi irdelemek, nedir, ne değildir diye sorgulamak istedim. Çok sevdiğim ve aramızdan ayrılmış bir ağabeyimin kullandığı bir söz aklıma geldi, “Balonların ihtişamı iğnelerle tanışıncaya kadardır.” İmkansızlar, aslında her geçen gün başka birileri tarafından şişirilen balonlar gibidir, onu patlatacak bir girişimciyi bekler.

İmkansız, sözlük anlamı olarak mümkün olmayan demektir. Bu anlamın yetersiz geldiğini düşünüyorum. Bu yetersizliği, “o güne kadar” ifadesiyle ortadan kaldırabiliriz. Yani bir şeye imkansız deniyorsa, o güne kadar mümkün olmamıştır, gerçekleşmemiştir. Bugünden sonra da mümkün olmayacağını söylemek, fazla iddialı olur. İmkansız olarak gördüğümüz şey, şartların elverişli olmaması nedeniyle gerçekleşmemiş olabilir.

Neyin nasıl yapıldığını ya da yapıl(a)madığını tecrübeler sayesinde anlayabiliriz fakat, tecrübeler, öğrenilmiş çaresizlik olarak zihinlerimizde yer etmemelidir. Tecrübelerden ders çıkarıp yolumuza devam etmenin sırrı da burada saklı. İmkansız olarak görülen neredeyse her şey, ya önceden denenmiş ve başarısız sonuç elde edilmiş ya da hiç denenmemiş şeylerdir. Girişimcilik ise, denenmemişi denemeyi, denenmişi ise tekrar farklı şartlarda ve yöntemlerle denemeyi gerektirir.

İmkansız olarak görülen şey, bir kez mümkün olmuşsa, ikinci kez de mümkün olabilir. Bardağın boş tarafından bakarcasına, “yalnızca bir kez gerçekleştirilebilmiş, tekrarı mümkün değil” demek yerine, “bir kez gerçekleşmişse, ikinci kez de yapılabilir” diye umutla ve azimle yola koyulmak gerekir. Zor zamanlarımızda bu düşünce bizi bir parça da olsa rahatlatacak, işimize odaklanmamızı sağlayacaktır.

İmkansız kelimesini çok kullanırsanız, 50 sene sonraki bir gaf listesinde birçok satırda isminizi bulabilirsiniz. Çok değil, bundan 50 sene önceki kişilerin sözlerini okuyoruz, imkansız dedikleri şeyleri belki de bizzat kullanıyoruz. Geçmişe bakıp örnek almak bile çoklarımızın fikirlerini değiştirmesine vesile olabilir.

Bir şeyin mümkün olduğuna siz inanırsanız, herkes inanır. Henüz kendinizi dahi inandırmadan yola çıkarsanız, ilk eleştiri fırtınasında savrulup, kaybolursunuz.

Bir girişimci, nice imkansız balonunu patlatmak üzere yola çıkmış bir iğne gibidir, inançla yolunuzda devam etmeli, aşılmaz denilen yolları aşmalısınız.