Bir Sayfa Seçin

Başlığım biraz “esnaf ağzı” gibi oldu. Geçmişimde esnaflık da olunca, hem normal karşıladım, hem de hoşuma gitti. Sizlerin de ilgisini çekmeyi başarabildiysem, ne mutlu bana. Ömer Karapınar‘ın bir başka dersine konuk olduğumda ise –önceki yazıma ithafen; konuk olmayla ilgili gelir modeli halen düşünüyorum-, Facebook ve Instagram reklamlarından konuştuk. Başlığa göre daha entellektüel bir başlık olarak, reklam optimizasyonundan bahsettik. Anlattıklarımızdan öne çıkanları sizlerle paylaşmak istedim.

Reklam yönetimlerimizi, Business Manager>Reklam Yöneticisi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Birden fazla Facebook sayfasını, çoklu yetki ayarlamalarıyla farklı personellerle ya da ajans aracılığıyla yönetiyorsanız, sizlere de tavsiyem, Business Manager kullanmanız olacaktır.

Reklam Verme Amacınızı Belirleyin

Üzerinde çok düşünülmeyen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Elde etmek istediğiniz sonuç nedir? sorusunun cevabına göre reklam amacınızı seçin. Sizi hedefinize ulaştıracak birden fazla reklam türü olabilir, siz de reklam bütçenizi birden fazla reklama bölerek, bu sorunu aşabilirsiniz.

Bir diğer durum ise, bir amaç dahilinde birden fazla sonuç elde edebilirsiniz. Örneğin; Gönderi Etkileşimi reklamlarında “sayfanızı beğenleri hariç” tutmanız halinde, gönderinizle etkileşime giren kişilerin sayfanızı beğenme olasılığı yüksektir. Böylelikle hem gönderi etkileşimi alabilir, hem de sayfa beğenisi elde edebilirsiniz. İçeriğinizi de bu amaç doğrultusunda hazırlarsanız, verim de bir o kadar yüksek olacaktır.

İpucu: İnternet sitesine tıklamalar, mobil uygulama yüklemeleri ve video görüntülemeleri için Facebook ve Instagram’a birlikte reklam verebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Bir ürün ya da hizmetinizin “tam olarak” hangi özelliklerdeki kişilere hitap ettiğini bulmak, sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu analiz için güçlü bir fizibilite çalışması yaptırabilirsiniz, elde edeceğiniz sonuçlara göre reklam verebilirsiniz. Kapsamlı bir fizibilite çalışmasının maliyeti ve süresi düşünüldüğünde, alternatif arayışına giriyoruz.

Eğer daha önce reklam vermiş iseniz, bu reklamların raporları, size anlamlı sonuçlar çıkarabilir. İlk defa reklam veriyorsanız, toplam bütçenize oranla küçük bütçelerde birkaç farklı reklam planlaması yapın. Daha sonra, elde ettiğiniz veriler ışığında, hedef kitlenizi tanımlamaya çalışın. İkinci aşamada yapacağınız reklamların bütçesi biraz daha fazla olabilir. Reklamlarınızı ne kadar dikkatle takip eder ve geliştirmeye çalışırsanız, o kadar verimli sonuç alabilirsiniz.

Konum Hedeflemesi Ne İşe Yarar?

Her coğrafi bölgenin insanı, farklı özellikler taşır. Aynı dili konuşsalar bile, aynı cümleden farklı tonlamalar anlayabilirler. Bu sebeple, genel reklamlar yerine “daha yerel” reklam metinleri/görselleri olması, reklam performansınızı artıracaktır.

İkinci bir durum ise, her konuma hizmet vermiyor, veremiyor ya da vermek istemiyor olabilirsiniz. Bu konuda birçok haklı gerekçe sunulabilir. Hizmetinizi/ürününüzü ulaştıracağınız bir alt yapı olmayabilir, kâr/maliyet dengesinde problem olabilir, vs. Böyle durumlarda, bazı lokasyonları hariç tutmanız gerekebilir.

Bir başka açı ise, yalnızca belirli bölgelerde özel bir hizmetiniz başlamış olabilir. Örneğin; bir radyo istasyonunun yeni vericilerle yeni yerleşkelere ulaşması gibi. Bu gibi durumlarda, yalnızca o bölgeye özel reklamlar, geri dönüşü yüksek, maliyeti düşük olarak gerçekleşebilir.

Yaş Aralıkları ve Kırılımlara Dikkat!

13 yaştan 65 yaş üstüne kadar hedefleme yapabiliyoruz. Her yaşın getirdiği bazı özel durumlar olabiliyor, 18 yaşından sonra ehliyet alabilme, üniversite kazanıp şehir dışına çıkma, vb. Yaşların ne anlama geldiğini biraz araştırma, biraz da reklam testleri ile görebilirsiniz. Reklam testinden kastım, yukarıda belirttiğimi üzere, küçük bütçeli ilk aşama reklamlarının raporları, bize çok şey anlatabilmektedir.

Cinsiyet Hedefleme Niçin Önemlidir?

Kadınların ve erkeklerin ilgisini aynı düzeyde çekebilmek, imkansıza yakındır. Bu durumu zorlamak yerine, farklı içeriklerle oluşturulacak reklamlarla, verimli sonuçlar alınabilir. Varsayımlarımız her zaman doğru olmayabilir, bu sebeple genel reklamlar da bir alternatif olarak reklamlarımız arasında yer almalıdır. Reklam raporlarını güncel olarak takip ederseniz, size yol gösterecektir.

Demografik bilgiler, ilgi alanları, davranışlar ve diğer kategoriler, hedeflemenin daha detaylı bir aşamasıdır. Hedef kitlenizi ne kadar iyi analiz edebilirseniz, bu kriterleri doğru seçme ve dolayısıyla bütçenizi daha verimli yönetme olasılığınız da o kadar artacaktır.

Bütçe Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İlk aşama reklamlarda Teklif Tutarı seçeneğini Otomatik olarak belirtip, reklam raporlarındaki harcanan ücretlere göre teklifinizi belirleyebilirsiniz. Teklif Tutarı kavramını, reklam borsası olarak düşünebilirsiniz. Belirlediğiniz özelliklerdeki aynı hedef kitleye ne kadar çok marka reklam vermeye çalışıyorsa, Teklif Tutarı da o kadar yükselecektir. Teklif Tutarı çok yüksek gelmesi halinde, hedef kitlenizi ayrı reklamlarda farklı ve daha detaylı ayarlamanız, bu tutarı düşürmenize yardımcı olacaktır.

Reklamınızın Yayınlanma Zamanı

Reklamınızı sürekli yayınlamayı seçmek, “herkese hitap ediyorum” demekten farksız görüyorum ve doğru bulmuyorum. İstisna markalar olabilir fakat bu görüşüm, genel olarak birçok marka için geçerli diyebilirim. Yine yukarıda belirttiğim üzere, siz hedef kitlenizi ne kadar iyi tanır ve onlara özel reklam hazırlarsanız, o kadar iyi geri dönüş ve bir o kadar verimli bütçe kullanımı gerçekleştirirsiniz.

Küçük de bir örnek verip, yazımı sonlandırayım. Standart bir e-ticaret sitesi, elbette 24 saat hizmet vermektedir. Fakat, herhangi bir aksaklık durumunda müşteri hizmetlerinin çalışmıyor ya da geç cevap veriyor olması, ayağınıza gelen müşteriyi, bir daha geri gelmemek üzere küstürmenize sebep olabilir.

Facebook ve Instagram’da reklam vermek istediğinizde, yukarıdaki başlıklardan daha fazla soru işaretiyle karşılaşabilirsiniz. Yalnızca öne çıkan bazı konular üzerinde durdum. Daha fazlası için benimle iletişime geçebilirsiniz.