Bir Sayfa Seçin

Bugünkü yazımın temelinde Kenan Sofuoğlu var. Yazacak yüzlerce konum olsa bile Kenan Sofuoğlu’nu geçip, başka bir kelam edemem bugün. Hayatından alacağımız o kadar çok ders var ki, anlatmakla bitmez, kelimeler yetmez. Rağmen’ Girişimcilik ve İş Hayatı başlıklı yazımda, şartları bahane etmememiz gerektiğinden bahsetmiştim. Kenan Sofuoğlu bunu bizzat gösterdi. Tebrikler, teşekkürler ve dualarımız seninle… Bu yazım biraz sektörel, biraz duygusal bir yazı olacak, okumak istemezseniz, burada noktalayıp, sekmeyi kapatabilirsiniz.

Kenan Sofuoğlu kimdir? diye soracak olursanız, zaman tüneli şeklinde hayatını, alıntı kısmın sonrasında ise Kenan Sofuoğlu’nun hayatından aldığım dersleri okuyabilirsiniz.

Yıl 2002

18 yaşındaydı. Trafik kazasıyla kaybettiği, kendisinden 6 yaş büyük ağabeyinin tabutunu taşıdı.

Yıl 2007

23 yaşındaydı. Supersport Dünya Şampiyonluğu’nu bitime 3 yarış kala garantileyerek dünya şampiyonu oldu.

Yıl 2008

24 yaşındaydı. Bu kez de motosiklet kazasında kaybettiği kendisinden 2 yaş büyük ağabeyinin tabutunu taşıdı.

Yıl 2009

25 yaşındaydı. Dünya şampiyonuydu, sponsoru yoktu, maddi desteği yoktu. O sırada İddaa’dan isim hakkı geliri olarak 700 bin TL kazandı, “Bahis ve şans oyunlarından gelen tek bir kuruşu boğazımdan geçirmem” diyerek reddetti. (Daha sonraki yıllarda reddettiği bu gelirin toplamı 1.5 milyonu aşacaktı)

Yıl 2010

26 yaşındaydı. Süpersport Dünya Şampiyonluğu’nu 2. kez kaldırdı, bitiminde Türk bayrağı ile attığı tur ve giydiği Osmanlı kavuğu ile çok konuşuldu.

Yıl 2011

27 yaşındaydı. Bu yılın kaderinde de babasını kanserden kaybetmek ve elleriyle toprağa vermek yazılıydı. 6 kişilik ailenin tek erkeği kalmıştı.

Yıl 2012

28 yaşındaydı. Süpersport Dünya Şampiyonluğu’nu 3. kez kazanan ilk sporcu oldu, bayrağı yeniden dalgalandırdı, İstiklal marşını yeniden okutturdu.

Yıl 2014

30 yaşındaydı. Hayatını Julia Looman ile birleştirdi.

Yıl 2015

31 yaşındaydı. 14 Mart 2015’de oğlu Hamza dünyaya geldi. Hayali oğlunu 3 yaşından itibaren evinin önündeki pistte go-kart araçlarında yetiştirmek ve onu dünyanın ilk müslüman ve Türk Formula 1 şampiyonu yapmaktı. Bu yüzden de adı Hamza olacaktı. Hem Türk hem de müslüman olduğu belli olsun diye…

Doğumundan kısa bir süre sonra Hamza bebek beyin kanaması geçirdi. Bu haberi alır almaz aradım, müthiş bir tevekkül ile “Takdir-i ilahi, bu halimize de şükürler olsun. Allah geleni sorgulamak haddimize mi?” dediğinde duraksadım, bir şey söyleyemedim.

Hamza bebek 4 ay yoğun bakımda kaldı.

26 Temmuz Pazar günü acı haber geldi. Minik bedeni bu kadar yükü kaldıramamıştı.

31 yaşında bir genç adam bugün kucağında küçücük yeşil bir tabutu tek başına taşıdı.

30 yıllık ömrüne 3 dünya şampiyonluğu, 2 kardeş bir de baba acısı sığdıran Kenan Sofuğlu Hamza’sının minik bedenini toprağa verdi.

Çok özel şartlarda yetiştirilmemişti, varlıklı bir ailenin çocuğu da değildi, dünya şampiyonu olduğu halde sponsor desteği dahi alamadığı zamanlar oldu. Niçin? Çünkü bir duruşu vardı, alışılagelmişin dışında. Prensipleri vardı, “böyle prensiplerin olursa bir yere varamazsın” diyenlere inat. 1.5 milyon TL’den fazla parayı “haram” olduğu gerekçesiyle reddecek kadar büyük imanı vardı. Şampiyonluk kutlamalarında şampanya patlatmıyor, patlatılmasına izin vermiyordu…

Kenan Sofuoğlu, benden yalnızca 2 yaş büyüksün, genç yaşta büyük başarılara imza attın. Büyük başarıların yanı sıra çok büyük acılar yaşadın. Ben de babayım, evladımdan birkaç saat ayrı kalmanın hüznü işlerimi etkiler diye düşünürken, sen evladını kaybettin, kısa bir zaman sonra yüksek motivasyon gerektiren 2 teker üzerinde yarıştın, dünya şampiyonluğu elde ettin. Rabbim, evladınızı size şefaatçi kılsın, sabr-ı cemil ihsan eylesin size…

Bugün benim için bir dönüm noktası daha oldun, hiçbir şeyi bahane edemeyeceğimi gösterdin. Çalışmak, daha çok çalışmak, her şeye rağmen çalışmak gerektiğini kendin örnek olarak anlattın bize.

Ve ayrıca, senin kadar büyük bir imana, senin kadar kararlı prensiplere sahip değilim belki ama, bugüne kadar ardında durmaya çalıştığım prensiplerime nokta-i istinat oldun. Allah senden ebediyen razı olsun. Başarılarına yeni ve daha iyilerini eklemende yardımcı olsun, kaza ve şerlerden seni ve aileni muhafaza eylesin, amin…