Bir Sayfa Seçin

Geçtiğimiz günlerde, hatalı/eksik yapılmış olan bir reklam kurgusu nedeniyle ciddi sayılabilecek bir sorun yaşadık. Bu sorunun temelinde, reklamın yalnızca bilboard olarak kurgulanması yatıyordu. Bir reklam kurgusunda, reklam bilinirliği için nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair tavsiyelerim olacak. Öncesinde, yaşadığımız olayın detaylarını anlatacağım.

Eşim, bir bilboard reklamında görüp canı çektiği şeyi bana söyledi. Ben de hemen almak için çaba sarf etmeye başladım. Bebeği olan aileler bizi daha iyi anlayacaktır, eşinizin canı bir şey çektiği zaman almak durumundasınız. İlk sorunumuz, eşim, hangi marka olduğunu hatırlamıyordu. Hangi bilboardda gördüğünü hatırlasa, hemen oraya gidecektim fakat onu da hatırlayamadı. Çünkü uzun bir süre geçmiş. Ben de eşimin tarifi üzerine internette ve yemek sipariş uygulamasında aramalar yaptım, canı çektiği şeyi satan tüm markaların sitelerini inceledim, hiçbir sonuca ulaşamadım. Ta ki, başka bir bilboardda aynı reklamı görene kadar.

Yaşadığımız olayda, bahsi geçen reklamdaki ürünü satan markanın sitesine, yemek sipariş uygulamasındaki sayfasına ve hatta restoranındaki tüm reklam panolarına dahi bakmıştım. Aynı reklamla bağlantılı en ufak bir ipucu yoktu.

Bir reklam kurgusu oluştururken, çoklu mecra seçimiyle reklamlarınızın birbirini desteklemesini sağlayabilir, hedef kitlenizdeki reklam bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Evet, reklam bilinirliği ifadesini özellikle kullandım. Yalnızca marka bilinirliğinde kullanıyoruz “bilinirlik” ifadesini. Reklamlarınızın da hedef kitlenizde bir “bilinirliğe” ulaşması gerektiğini atlayabiliyoruz. Reklamlar, o anda direkt olarak hedef kitlenizi ürüne/hizmete yönlendirmeyebilir. Belki o anda, o ürüne/hizmete ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olduğu anda ilk akla gelecek ürün/hizmet, bilinirlik kazanılan reklamlardaki ürünler/hizmetler olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken asıl husus ise, reklam yaptığınız ürün/hizmet hakkında internet sitenizde ve/veya mağazanızda direkt bilgi olması gerektiğidir. Insert, bilboard, TV ve/veya gazete reklamı yapmış olabilirsiniz. Bu reklamlarda kullandığınız özel bir ifade varsa, bu ifadenin yer aldığı görselleri internet sitenizde, varsa mağazanızdaki reklam afişlerinde kullanmalısınız. Hatta, seo çalışmalarında bu özel ifadeyi ve benzer ifadeleri kullanarak, hedef kitlenize “ulaşılabilirlik” sunmalısınız. Özellikle mağazanız varsa, “reklamdaki ürün” gibi hedef gösterebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde bir markanın mağazasında, böyle bir çalışma gördüm, beğendim. Fotoğrafını çekmek istedim fakat, fotoğraf çekilmesinin yasak olduğunu söylemeleri nedeniyle sizlerle direkt paylaşamıyorum.

Yaşadığım bir diğer olay ise, mobilya markasıyla oldu. Nişanlımla TV’de gördüğümüz reklamdaki koltuk takımını görmeye gittik, ilgimizi çekmişti, yakından görmek istedik. Satış personelinin reklamdan haberi yoktu, ürünü tarif ettiğimizde, öyle bir ürün olmadığını söylemişti. En sonunda, telefonumdan TV reklamındaki ürünü internet sitesinden göstermiş, satış personelini ancak ikna edebilmiştim. Bu kadar b/ilgisiz bir satış personeline sahip markanın ürününü elbette almak istemedik ve çıktık. Marka ise, Türkiye’nin önde gelen markalarından birisiydi.

Reklam bilinirliği kazandırmak ve sonrasında, ürün/hizmetinizi almak isteyenlerin kaçmasına engel olmak için dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde özetlemek gerekirse;

  • Çoklu mecra kullanımı,
  • Özel ifade kullanımı varsa;
    • Yayın ve reklam yaptığınız tüm mecralara uygulanması,
    • Aynı ve benzer ifadelerin seo çalışmasıyla internet sitenize yönlendirilmesi,
  • Satış personelinizin bilgilendirilmesi,
  • İnternet sitenizde, varsa mağazanızda “reklamdaki ürün” benzeri hedef gösterme

olarak sıralayabiliriz. Atladığımı düşündüğünüz bir madde varsa, yorum olarak ekleyebilirsiniz.