Bir Sayfa Seçin

Bir sunum öncesinde yazdığım bazı notları paylaşmak istedim, istifade edileceğini umuyorum.

Mükemmeliyetçilik Kaçınmalı

Yüksek bir hedef belirleyebilirsiniz, fakat bu hedefe bir anda ulaşmak istemeniz halinde, oksijen yetmezliğine maruz kalabilirsiniz.
Nasıl ki dağcılar, zirveye olan yolculuklarında rakıma bağlı olarak artan basınca alışmaya çalışırlar, sizin de mecraya ve hedef kitlenizin sizi mecradaki konumunuza alışması için zaman tanımalısınız.

Mecra dinamiklerini hissettikçe refleksleriniz gelişecek, siz geliştikçe fırsatların kapıları da aralanacaktır.

Hedefiniz Kendinizi Geçmek Olmalı

Rakiplerinizin doğru ve yanlışlarını analiz edip ders çıkarmak, ilerlediğiniz yolda size kolaylıklar sunabilir. Buradaki kritik
nokta, hedefinizin rakibinizi geçmek değil, her gün kendinizi bir adım daha
ileriye götürmek olmalıdır. Aksi takdirde, hep rakibinizi geçmek üzere çalışır durumda olarak kalırsınız.

Takibi Bırakan Kullanıcıları Tespit/Analiz

Sosyal profilleriniz geliştikçe, sizi takip etmeyi bırakan kullanıcılar da olacaktır. Duygusal yaklaşıp, alınganlığa yer vermeyin. Bu konudaki istatistik bilgilerini dikkatlice inceleyin, hangi kullanıcı, ne zaman
takibi bırakmış? gibi bilgilerden yola çıkarak “niçin” takibi bıraktığını tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bu tahminleriniz, benzer
kullanıcıların sizden uzaklaşmasını önlemek amacıyla tedbir almaya yönlendirebileceği gibi, normal karşılayıp yolunuza devam etmenizi de sağlayabilir.

Hedef Kitlenizin Ayağına Gidin

Rekabetin yüksek olduğu dijital dünyada, hedef kitlenizin sizi bulmasını beklemeyin. Siz onları tespit edip, bulundukları ortamlarda ses verin, onlarla etkileşime geçip kazanmayı deneyin.

Rakamların Büyüsüne Kapılmayın

Sayılar, sektörün kanayan yarası haline geldi. İstatistik, sayılarla yalan söyleme sanatıdır. Takipçi, beğeni, paylaşım, vs. sayısı yüksek olmak, sadık kitle anlamına gelmeyebilir. Yaklaşık 3 milyon takipçisi olan birisinin TV’de izlenme oranı %50 ve üzeri olur diye düşünüyoruz fakat yaptığı ankette %2 gibi bir sonuç elde etti.

Yeni notlar aldıkça paylaşmaya çalışacağım. Sizlerin de katkısını beklerim.