Bir Sayfa Seçin

Bir süredir düzenli olarak günlük fikir ve içerik üretiyorum. Bunu, kendimce belirlediğim bir amaç ve hedef için yapıyorum. Hedefim ve amacım birbirini tamamlıyor. Amaçsız hedef ya da hedefsiz amaç eksik olur, buna özel olarak dikkat çekmek istiyorum. Bu iki kavram, beni disipline etmekte önemli rol oynuyor. İstikrarlı içerik üretimi için düzenli yapmanız gereken birkaç maddeyi ve iki de örneği sizlerle paylaşacağım.

İstikrarın önemini her zaman dile getiririz, türlü örnekler veririz. İçerik üretmedeki istikrar örneğini ise Ekim Nazım Kaya‘nın bir deneyinde okumuştum. Bu yazıdan sonra ben de istikrarlı bir içerik üretimiyle Nazım Bey’in istatistikleri kadar olmasa da güzel bir sonuç elde ettim, 4 ayda 3bin kullanıcıya, 5bin sayfa görüntülemeye ulaştım.

Şu anda ise burada, yani blogumda düzenli içerik üretiyorum. Hafta sonları hariç her gün bir yazı yazıyorum. Ayrıca bununla da yetinmeyip, her gün en az bir proje ya da yazı fikri buluyorum. Nasıl mı? Sizi, aşağıdaki maddeleri okumaya davet ediyorum.

Amacınız ve Hedefiniz Olsun

Sizi en çok kamçılayacak, disipline edecek şeylerden ikisi bu kavramlar, amaç ve hedef. Kendinize bir hedef belirleyin, bu hedefe niçin ulaşmak istediğinizi net bir şekilde hissedin ve yola çıkın. Uykularınızı kaçıracak hedefleriniz yoksa, günde kaç saat uyuduğunuzun da bir önemi yok aslında.

Okuyun, İzleyin, Gözlemleyin

Düzenli olarak hedefinizle ilgili kitaplar okuyun. Ara sıra sizi sarsacak kitaplara da şans tanıyın. Hedefinize odaklandığınızda, ummadığınız yerlerden yeni fikirler edineceksiniz. Kısa videolarla beyninize reset atın, filmlerden ilham alın. Çevrenizdeki yaşananları, hedefinizle ilgili işleri, kendi yaşadıklarınızı gözlemleyin, yorumlayın. Her yorumunuz doğru olmayabilir, üretmekten kaçmayın, doğru olduğuna inandığınız yorumları paylaşırsınız.

Fikir Üretin, Fikirleri Geliştirin

En ufak sorunlardan en büyük sorunlara kadar çözüm önerileri düşünün, sürekli yeni fikirler üretin. Kendi fikirlerinizi ya da üretilmiş fikirleri geliştirin. Bu davranış, sizin için bir nevi idman hükmünde olacaktır.

İletişim/Etkileşim Kurun

İnsanlarla fikir alışverişinde bulunun, onlarla etkileşim halinde olun. Kendinizi insanlardan soyutladıkça, üretme gücünüzün azaldığını göreceksiniz. Daha çok iletişim/etkileşim, her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Kiminle ne kadar iletişim kuracağınızı, etkileşimde olacağınızı planlayın, esnek olun fakat planınızdan çok uzaklaşmayın.

Eleştiriye Açık Olun

Belki de en önemli madde diyebilirim. Kendinize güveniniz kadar eleştiriye açık olabiliyorsunuz. Kendinize güvenin ama ukala olmayın. Her eleştiriye saygı duyun, dinleyin. Yalnızca sizi doğru yönde geliştirecek eleştirileri dikkate alın. Eleştirelere tahammülsüzlük, insanlarla aranızda mesafe oluşturur, onların görüşlerini alamazsanız, üretkenlikte sıkıntı yaşarsınız.

Kararlı Olun

Sizi olumlu ya da olumsuz etkileyecek birçok sebep sayabilirim. Bu sebepleri bahane ederek en ufak bir ara vermeniz, uzun soluklu araları ve tamamen vazgeçmeleri de beraberinde getirebilir. Her şeye rağmen yolunuza devam etmek zorundasınız, tabii hedefinize gerçekten ulaşmak istiyorsanız. Bahane olabilecek sebeplerden en az düzeyde etkilenmek için ‘Rağmen’ Girişimcilik ve İş Hayatı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bu tavsiyelerime samimiyetle uyarsanız, istikrarlı bir içerik üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu, kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum. Başarının 5 sırrı deyip, aslında hiçbir başarısı olmayan adamların söylemleriyle karıştırmayın lütfen. 🙂